• 16 September 2019

І знову про ПДВ

Питання, які найчастіше задають бухгалтера у своїх співтовариствах, на сторінках електронних журналів, на сайтах технічної підтримки та просто в Гуглі, переважно стосуються податку на додану вартість. Правила нарахування ПДВ по першій події знають усі, але є багато ситуацій, які не описані у жодному з законодавчих актів. В Інтернеті є багато статей, які розглядають ці ситуації, але у кожного бухгалтера є свої якісь відмінності, здавалося б у типових ситуаціях. Хоча б візьмемо ситуації з поверненням товару.

Ви скажете: «Що там брати, і так все ясно: товар відвантажили – виписали податкову, повернули – виписали коригування.» Все вірно. А як бути з товаром, який повернули, і виникла переплата? А потім знову відвантаження? І все це в одному звітному періоді. Як бути?

Хочу звернути увагу на те, що невірно виписану податкову накладну постачальником покупець не може внести її собі до податкового кредиту.

Ось Вам ситуація: на початок звітного періоду покупець розрахувався за поставлений товар у повному обсязі, потім здійснює повернення товару і через 4-5 днів отримує інше надходження товару. Ось тут можуть бути різні нюанси. У будь-якому випадку на повернення товару постачальник має виписати РК, але виникає на суму поверненого товару передплата. Тож постачальник має виписати однією датою РК і ПН на одну і ту ж суму. А ось тут інше запитання: яку номенклатуру вписати у ПН? Відповідь: якщо у постачальника є вже наступне замовлення – можна використати його у цій ПН лише на суму передплати, яка виникла. Далі у день відвантаження виписує постачальник ПН на залишок суми тобто на суму заборгованості (якщо не було попередніх оплат). А якщо у постачальника нема наступного замовлення, ПН можна виписати на будь-яку номенклатуру. При наступному відвантаженні товару можна буде цю ПН відкоригувати повністю і виписати нову на повну суму відвантаження, або нульовим РК відкоригувати частину номенклатури на суму передплати, а на іншу частину суми відвантаження виписати ПН тою самою датою.

Back to the list