НБУ затвердив порядок використання QR-коду для здійснення кредитних переказів
  • 26.06.2020

НБУ затвердив порядок використання QR-коду для здійснення кредитних переказів

НБУ постановою від 28.05.2020 р № 68 (Постанова № 68) затвердив Правила формування та використання QR-коду для здійснення кредитних переказів (Правила № 68), які визначають єдині принципи формування і використання QR-коду учасниками безготівкових розрахунків для здійснення кредитних переказів і містять вимоги до елементів даних QR-коду.
QR-код (англ. Quick response - швидкий відгук) - матричний код (двомірний штрих-код), який містить інформацію про одержувача грошових коштів і призначений для сканування за допомогою мобільного пристрою, сканера штрих-коду з метою швидкої та безпомилкової передачі реквізитів операції переказу грошових коштів (пп.4 п.5 Правил № 68).
Елементи даних QR-коду наведені в додатку 1 до Правил № 68, приклади QR-кодів - в додатку 2 до Правил № 68.
Інформація, що міститься в QR-коді, сканується за допомогою мобільного додатку, спеціалізованого банківського устаткування або універсального сканера QR-кодів. Дані коду розшифровуються як пропозицію здійснити платіж, який відіб'ється в додатку мобільного банкінгу користувача або інших інформаційних системах (програмному забезпеченні). Намір здійснити переказ грошових коштів за реквізитами одержувача переказу, наявними в QR-коді, має підтверджуватися платником (п.18-19 Правил № 68).
Правила № 68 вводяться з метою підвищення зручності розрахунків і є уніфікованими для всіх учасників безготівкових розрахунків. Формування та використання QR-коди, які не є обов'язковим для здійснення кредитних переказів. Якщо ж учасники безготівкових розрахунків прийняли рішення використовувати QR-код, то вони повинні забезпечити його формування і використання відповідно до цих правил.
На це також звертає увагу прес-служба НБУ, відзначаючи при цьому, що аналогічні підходи до формування і використання QR-коду для здійснення кредитних переказів введені багатьма країнами Європейського Союзу, зокрема, Австрією, Німеччиною, Бельгією, Фінляндією та Нідерландами.
Постанова № 68 набула чинності з дня, наступного за днем його офіційного опублікування, - 3 червня 2020 роки (п.4 Постанови № 68).


Back to the list