Верховна Рада України внесла зміни до Податкового кодексу України щодо ведення фізичними особами - підприємцями обліку доходів і витрат
  • 12.08.2020

Верховна Рада України внесла зміни до Податкового кодексу України щодо ведення фізичними особами - підприємцями обліку доходів і витрат

Коментар
Верховна Рада України Законом України від 14.07.2020 р № 786-IX (Закон № 786) внесла зміни до Податкового кодексу України від 02.12.2010 р № 2755-VI (ПКУ), щодо ведення фізичними особами - підприємцями (на загальній та спрощену систему оподаткування) та особами, які здійснюють незалежну професійну діяльність, обліку доходів і витрат.

1. Згідно з новою редакцією п.177.10 ст.177 ПКУ фізичні особи - підприємці (на загальній системі оподаткування) зобов'язані вести облік доходів і витрат та мати підтверджуючі документи щодо походження товару. Облік доходів і витрат може вестися в паперовому та / або електронному вигляді, в тому числі через електронний кабінет.

Типова форма, по якій здійснюється облік доходів і витрат, і порядок ведення такого обліку визначаються Мінфіном України.
Таким чином, з наведеної норми виключено згадку про книгу обліку доходів і витрат та обов'язки її реєстрації в органі ДПСУ. При цьому визначено, що облік доходів і витрат можна вести в електронному кабінеті.
Норма про застосування фізичними особами - підприємцями РРО відповідно до Закону про РРО збереглася.
2. Зміни, що стосуються обліку доходів і витрат фізичними особами, які здійснюють незалежну професійну діяльність, носять аналогічний характер. Зокрема, згідно з новою редакцією п.178.6 ст.178 ПКУ фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов'язані вести облік доходів і витрат від такої діяльності. Облік доходів і витрат може вестися в паперовому та / або електронному вигляді, в тому числі через електронний кабінет. Типова форма такого обліку та порядок його ведення визначаються Мінфіном України.
3. Фізичні особи - підприємці (платники єдиного податку першої і другої груп та платники єдиного податку третьої групи, які не є платниками ПДВ) згідно з новою редакцією п.296.1 ст.296 ПКУ ведуть облік в довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів.
Фізичні особи - підприємці (платники єдиного податку третьої групи, які є платниками ПДВ) ведуть облік в довільній формі шляхом помісячного відображення доходів і витрат.
Облік доходів і витрат може вестися в паперовому та / або електронному вигляді.
Відносно юридичних осіб - платників єдиного податку третьої групи нічого не змінилося. Як і раніше вони використовують дані спрощеного бухгалтерського обліку щодо доходів та витрат з урахуванням положень п.44.2, 44.3 ст.44 ПКУ.
Нагадаємо, в даний час зазначені категорії платників податків зобов'язані вести відповідні книги шляхом щоденного, за підсумками робочого дня, відображення доходів (витрат) і реєструвати їх в органі ДПСУ.
Закон № 786 набув чинності з дня, наступного за днем його офіційного опублікування, - 8 серпня 2020 року, крім змін, розглянутих вище, вступають в чинності 1 січня 2021 року і інших норм, які в даному коментарі не розглядалися (п.1 розділу II «Прикінцеві положення» Закону № 786).


Back to the list