Закон № 466: про зміни до Податкового кодексу України, пов'язаних зі стягненням земельного податку
  • 06.07.2020

Закон № 466: про зміни до Податкового кодексу України, пов'язаних зі стягненням земельного податку

Коментар
Верховна Рада України Законом України від 16.01.2020 р № 466-IX (Закон № 466) внесла зміни до Податкового кодексу України від 02.12.2010 р № 2755-VI (ПКУ), пов'язані зі стягненням земельного податку.
1. Новою редакцією п.281.4 ст.281 ПКУ встановлено, що якщо фізична особа, визначена в п.281.1 ст.281 ПКУ, за станом на 1 січня поточного року має у власності кілька земельних ділянок одного виду використання, площа яких перевищує граничні норми , певні п.281.2 ст.281 ПКУ (раніше дана умова відсутня), така особа до 1 травня поточного року подає письмову заяву в довільній формі до контролюючого органу за місцем знаходження будь-якої земельної ділянки (раніше - за місцем знаходження земельної ділянки) про самостійне обрання / зміні земельних ділянок для застосування пільги.
Пільга починає застосовуватися до обраних земельних ділянок з базового податкового (звітного) періоду, в якому подано таку заяву, і діє до початку місяця, наступного за місяцем подачі нової заяви про застосування пільги.
Також встановлено, що в разі подання фізичною особою, яка за станом на 1 січня поточного року має у власності кілька земельних ділянок одного виду використання, заяви про застосування пільги після 1 травня поточного року, пільга починає застосовуватися до обраних земельних ділянок з наступного податкового (звітного ) періоду.
2. Якщо право на пільгу у фізичної особи, яка має у власності кілька земельних ділянок одного виду використання, виникає протягом календарного року і / або фізична особа, визначена у п.281.1 ст.281 ПКУ, набуває право власності на земельну ділянку / земельні ділянки одного виду використання, така особа подає заяву про застосування пільги до контролюючого органу за місцем знаходження будь-якої земельної ділянки протягом 30 календарних днів з дня набрання таке право на пільгу і / або права власності.
Пільга починає застосовуватися до обраних земельних ділянок з урахуванням вимог п.284.2 ст.284 ПКУ і діє до початку місяця, наступного за місяцем подачі нової заяви про застосування пільги.\
У разі недотримання фізичною особою зазначених вимог пільга починає застосовуватися до обраних земельних ділянок з наступного податкового (звітного) періоду (ст.281 ПКУ доповнено новим п.281.5).
3. У разі подання платником податку до контролюючого органу правовстановлюючих документів на земельну ділянку, відомості про який відсутні в базах даних інформаційних систем ДПСУ, сплата податку фізичними та юридичними особами здійснюється на підставі поданих платником податку відомостей до отримання контролюючим органом інформації про перехід права власності на об'єкт оподаткування (п.286.1 ст.286 ПКУ доповнено новим абзацом).
4. Якщо платник податку має у власності кілька земельних ділянок, по яких необхідно провести звірку даних, для її проведення він має право звернутися до контролюючого органу за місцем розташування кожного з таких земельних ділянок (п.286.5 ст.281 ПКУ викладено в новій редакції) .
Питання, за якими можна провести зазначену звірку, практично не змінилися і наведені у зазначеній нормі.
5. Змінами, внесеними в п.289.1 ст.289 ПКУ, уточнено, що для визначення розміру податку на землю та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Згідно зі змінами, внесеними до п.289.2 ст.289 ПКУ, коефіцієнт індексації застосовується для земель та земельних ділянок (раніше - для сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення) на 1 січня поточного року.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.
Закон № 466 набув чинності з дня, наступного за днем ​​його офіційного опублікування, - 23 травня 2020 року, крім окремих його норм, які в даному огляді не розглядалися (п.1 розділу II «Прикінцеві положення» Закону № 466).


Back to the list