Відповідно до Листа Мінсоцполітики України від 25.01.12 № 90/13 / 84-12:
"Відповідно до статті 121 КЗпП України Працівникам, Які направлені у службове відрядження, оплата праці за виконання роботу здійснюється відповідно до умов, визначених трудовим або колективним договором, и розмір такой оплати праці НЕ может буті нижчих СЕРЕДНЯ заробітку.
Прійняті Зміни до статті 121 КЗпП України дають можлівість віплачуваті Працівникам заробітну плату за виконання роботу у відрядженні у разі, коли ее розмір вищий Збереження СЕРЕДНЯ заробітку за цею период. Если за виконання у відрядженні роботу заробітна плата ПРАЦІВНИКІВ нижчих їх середня заробітку, что зберігається, то Їм віплачується середній заробіток. "
У типовій конфігурації для того, щоб нарахувати оплату за дні відрядження не нижче середнього заробітку необхідно оформити документ "Оплата за середнім заробітком" з видом нарахування "Оплата за середнім заробітком".
Створювати новий документ з видом нарахування "Доплата до середнього заробітку" потрібно в разі, коли треба щось заплатити за іншими правилами, але не нижче середнього заробітку.
Наприклад, відрядження оплачується згідно з колективним договором по своїй особливій формулі, але треба заплатити не менше середнього належного за законом.
Приклад.
Є якийсь вид розрахунку, який використовується для оплати відрядження.
Є доплата до середнього.
При нарахуванні зарплати доплата до середнього розраховується як "Сума з п. 2" мінус "Сума з п. 1".
Якщо в п.1. використовується стандартний вид розрахунку (за середнім) обидва результату дорівнюватимуть і в п.3 завжди буде 0.
Тому використовується доплата до середнього тільки тоді, коли в п.1 використовується якийсь інший вид розрахунку.
Наприклад, для оплати відрядження в організації використовується вид розрахунку з формулою "100 грн. * Кількість днів".
При цьому у Іванова середньоденний заробіток 90 грн. У Петрова 120 грн.
Вони їдуть у відрядження на 5 днів.
Тоді Іванов отримав 500 грн., А за середнім отримав би 450 грн. Доплата йому не призначена.
Петров отримав 500 грн. за відрядження, а за середнім отримав би 600 грн. Значить, йому треба доплатити 100 грн.
Звернути увагу!
Якщо проводиться порівняння суми середньоденного заробітку за два місяці передували місяцю відрядження і суми денного заробітку, визначеного відповідно до умов трудового договору, то можна створити новий вид розрахунку, який зробить порівняння цих двох сум, і якщо необхідно, зробить донарахування. Докладний приклад описаний в підрозділі "Інші гарантії і компенсації при відрядженнях" довідника "Праця і заробітна плата".