ДПС про формування податкового кредиту з ПДВ на підставі тимчасової митної декларації

ІПК ДПС від 24.11.2020 р. № 4807/ІПК/99-00-05-06-02-06
ДПС в ІПК від 24.11.2020 р. № 4807/ІПК/99-00-05-06-02-06 (ІПК № 4807) розглянула питання правомірності відображення податкового кредиту з ПДВ на підставі тимчасової митної декларації (далі – ТМД). Цю ІПК видано у зв'язку з оскарженням платником податків у суді іншої ІПК – від 27.08.2019 р. № 4002/6/99-99-15-03-02-15/ІПК (ІПК № 4002), у якій зазначалося, що на підставі ТМД формування податкового кредиту не здійснюється.

Суд визнав неправомірною ІПК № 4002, вказавши наступне. Подання митної декларації до митних органів є юридичним фактом, що тягне за собою настання юридичних наслідків, зокрема, зі сплати податків. До того ж датою виникнення податкових зобов'язань при ввезенні товарів на митну територію України є дата подання митної декларації для митного оформлення. Будь-який варіант сплати ПДВ при ввезенні товарів на територію України – як за тимчасовою, додатковою або тільки за завершальною митною декларацією – не несе негативних наслідків для бюджету, оскільки право на податковий кредит виникає у платника податку лише після сплати податку до бюджету за податковими зобов'язаннями. У зв'язку з цим, підприємство (декларант) має право на віднесення сум ПДВ до податкового кредиту на підставі ТМД, зареєстрованої та прийнятої митним органом, якщо при її оформленні підприємство (декларант) сплатило ПДВ до бюджету.
Суд зазначив, що ПКУ оперує виключно терміном «митна декларація» без вказівки конкретних її типів, тому для формування податкового кредиту згідно п.201.12 ст.201 ПКУ ключовою ознакою є не тип декларації, а її оформлення відповідно до вимог законодавства, а також підтвердження цією декларацією факту сплати податку.
Також суд акцентував увагу на тому, що 23.05.2020 р. набрав чинності Закон № 466, яким внесено уточнення до абзацу першого п.198.6 ст.198 ПКУ, зокрема, «не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу».

На підставі вищенаведених аргументів суд скасував ІПК № 4002 і зобов'язав податковий орган надати підприємству нову ІПК. Що й зробили фахівці ДПС. В ІПК № 4807 зазначено, що ТМД, оформлена відповідно до вимог законодавства, є окремим видом митної декларації, інформація з якої може використовуватися у податковому обліку платником ПДВ і при здійсненні податкового контролю контролюючими органами. Якщо ТМД, оформлена відповідно до вимог законодавства, підтверджує сплату ПДВ, то така ТМД є підставою для підприємства на включення зазначених у ній сум ПДВ до складу податкового кредиту.

Залишились запитання?
Залиште контактні дані і ми зв'яжемось з Вами найближчим часом
Як до Ваc звертатись?
Ваша електронна адреса
Ваш телефон
Завантаження файлів
Можливо завантажити до 10 файлів
Коментарі
*Натискаючи на кнопку "Надіслати" Ви погоджуєтесь з політикою конфіденційності та обробки персональних даних