Автоматизація бізнесу > >
Мінекономіки України про зміни у законодавстві щодо врегулювання трудових відносин з нефіксованим робочим часом

Мінекономіки України про зміни у законодавстві щодо врегулювання трудових відносин з нефіксованим робочим часом

Інформаційне повідомлення Мінекономіки України
Мінекономіки України в інформаційному повідомленні на офіційному вебсайті роз'яснило норми Закону України від 18.07.2022 р. № 2421-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання трудових відносин з нефіксованим робочим часом».
Розглянемо окремі положення цього роз'яснення.

1. Кількість трудових договорів з нефіксованим робочим часом у одного роботодавця не може перевищувати 10 відсотків загальної кількості трудових договорів, стороною яких є цей роботодавець (ст.21 КЗпП). При визначенні допустимої кількості трудових договорів з нефіксованим робочим часом (далі – ТДНЧ) до загальної кількості трудових договорів необхідно включати, зокрема, і ті ТДНЧ, які будуть укладені.
Наприклад, якщо у роботодавця перед укладенням ТДНЧ працює 36 працівників за звичайними трудовими договорами, то такий роботодавець може укласти чотири ТДНЧ, оскільки в такому випадку загальна чисельність його працівників становитиме 40 осіб ((36 + 4) × 10% = 4).

При цьому кількість працівників, які можуть працювати за ТДНЧ, до більшого цілого числа (за загальними правилами математики) не округлюється при визначенні частки 10%.
Наприклад, якщо загальна кількість звичайних трудових договорів становить 17 осіб, то роботодавець може укласти не більше одного ТДНЧ ((17+1) × 10% = 1,8). Для можливості укладення двох ТДНЧ загальна кількість трудових договорів повинна становити щонайменше 20 осіб (20 × 10% = 2).

2. Примірна форма договору має необов'язковий та рекомендаційний характер. Водночас у ТДНЧ мають бути присутні умови, які є обов'язковими відповідно до закону:
спосіб та мінімальний строк повідомлення працівника про початок виконання роботи, який повинен бути достатнім для своєчасного початку виконання працівником своїх обов'язків; спосіб та максимальний строк повідомлення від працівника про готовність приступити до роботи або про відмову від її виконання у передбачених випадках; інтервали, під час яких від працівника можуть вимагати працювати (базові години та дні); розмір оплати праці за залучення до роботи поза межами базових днів або годин; додаткові підстави для припинення ТДНЧ (за необхідності).


3. Укладення трудового договору у письмовому вигляді при прийнятті на роботу працівника за ТДНЧ є обов'язковим.

Разом з тим, відповідно до частини першої ст.2 Закону № 2136 у період дії воєнного стану сторони за згодою визначають форму трудового договору. Тобто у період дії воєнного стану письмова форма такого договору не є обов'язковою. Водночас у ТДНЧ мають бути присутні зазначені вище умови.
Отже, з метою запобіганню виникненню трудових спорів, Мінекономіки України рекомендує фіксувати вищезгадані умови у письмовій формі.

4. Кількість базових годин, під час яких від працівника можуть вимагати працювати за ТДНЧ, не може перевищувати 40 годин на тиждень, а кількість базових днів – не може перевищувати 6 днів на тиждень.

Цією нормою регламентуються максимальні межі встановлення базових годин та днів, які встановлюються у ТДНЧ. При цьому сторони мають повну свободу у встановленні зазначених інтервалів в межах максимальних норм.
Наприклад, це можуть бути як 3 дні на тиждень по 12 годин на день (загалом 36 годин), так і 5 днів на тиждень по 8 годин на день (загалом 40 годин). При цьому мінімальна тривалість робочого часу працівника, яка може бути встановлена у ТДНЧ становить не менше як 32 годин на місяць.

5. Оплата роботи в подвійному розмірі (відповідно до ст.106 КЗпП) провадиться за роботу по ТДНЧ, якщо фактична кількість відпрацьованих працівником годин перевищує нормальну тривалість робочого часу, встановлену законом (40 годин на тиждень).
У подвійному розмірі оплачується різниця між фактичною кількістю відпрацьованих працівником годин та нормальною тривалістю робочого часу, яка встановлена законом (40 годин на тиждень).
Close
Месенджери
Telegram
WhatsApp
Viber
Messenger
Skype
Mail
Phone
Залишились запитання?
Залиште контактні дані і ми зв'яжемось з Вами найближчим часом
Як до Ваc звертатись?
Ваша електронна адреса
Ваш телефон
Завантаження файлів
Можливо завантажити до 10 файлів
Коментарі
*Натискаючи на кнопку "Надіслати" Ви погоджуєтесь з політикою конфіденційності та обробки персональних даних

Підпишіться на наші сповіщення, тоді Ви не пропустите важливі новини, корисні статті та вигідні акції
Виберіть розсилку
Зворотній зв’язок
Зателефонуйте нам
за номером
+38 (0412) 44-64-32
або
скористайтесь послугою
“зворотній дзвінок”
Зворотний дзвінок
Зв’яжіться з нами