Мінфін України виклав у нової редакції форми Податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця та Податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи

Наказ Мінфіну України від 09.12.2020 р. № 752 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 19 червня 2015 року № 578»
Коментар
Мінфін України наказом від 09.12.2020 р. № 752 (Наказ № 752) виклав у новій редакції форми податкових декларацій, затверджених наказом Мінфіну України від 19.06.2015 р. № 578, а саме:

  • Податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця;
  • Податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи.
Оновлення зазначених форм звітності пов'язано з набранням чинності Законом № 115 (див. коментар) і Законом № 116 (див. коментар), якими, зокрема, було передбачено подання єдиної звітності з єдиного податку та ЄСВ.

Податкову декларацію платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця та Податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи у редакції Наказу № 752 необхідно подавати до органів ДПС за податкові звітні періоди 2021 року (п.2 Наказу № 752).
Так, платники єдиного податку третьої групи оновлену декларацію вперше подають за І квартал 2021 року, а платники єдиного податку першої та другої групи – за 2021 рік.
Щодо платників єдиного податку четвертої групи, то за оновленою формою вони повинні звітувати за 2021 рік не пізніше 20 лютого 2021 року. Такий висновок можна зробити виходячи з вимог пп.295.9.1 ст.295, пп.298.8.1 ст.298 ПКУ та вказаного п.2 Наказу № 752. Водночас податківці вважають, що суб'єкти господарювання з метою підтвердження/набуття статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2021 рік можуть подати податкову звітність за формою, що затверджена наказом Мінфіну України від 29.06.2015 р. № 578.

I. Податкова декларація платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця
1. Декларація з типом «Довідково», який зазначається при поданні звітної або нової звітної декларації для призначення пенсії/матеріального забезпечення, страхових виплат (зазначається тип декларації «Звітна» або «Звітна нова» з додатковою позначкою «Довідково».). До того ж разом з декларацією подається додаток 1 «Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» до неї.

Звертаємо увагу на наступне:

  • при поданні «довідкової» декларації у додатку проставляється позначка «Довідково», а у розділі 5 додатку – позначка «призначення пенсії» або «призначення матеріального забезпечення, страхових виплат»;
  • формою додатку передбачено такі податкові (звітні) періоди, як І квартал, півріччя, три картали, рік і місяць. Нагадаємо, що Звіт з ЄСВ (форма № Д5) подавався лише за рік, як це, власне і передбачено частиною восьмою ст.9 Закону № 2464. Разом з тим, згідно з п.296.3 ст.296 ПКУ (у редакції, що діє з 1 січня 2021 року) декларація разом із відомостями про суми ЄСВ подається платниками єдиного податку третьої групи за кожен квартал звітного року наростаючим підсумком. Платники єдиного податку першої та другої груп мають подавати зазначену звітність, як і раніше, за звітний рік (п.296.2 ст.296 ПКУ);
  • у формулі, що наведена у графі 4 розділу 9 додатку, міститься помилка: «Сума нарахованого єдиного внеску (графа 3 × графа 4)», а потрібно – «Сума нарахованого єдиного внеску (графа 2 × графа 3)»;
  • у формі додатку передбачено розділ 10 «Визначення зобов'язань із сплати єдиного внеску у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок» із відповідними рядками.
II. Податкова декларація платника єдиного податку четвертої групи
1. Декларація містить дві окремі розрахункові частини (таблиці) – для юридичних осіб і для фізичних осіб – підприємців.

2. Додано новий тип декларації «Довідково».
Така декларація подається виключно фізичними особами – підприємцями, які подають її вперше з метою визначення ставки єдиного податку на поточний рік протягом 20 календарних днів з дня подання заяви про застосування спрощеної системи оподаткування (пп.298.8.1 ст.298 ПКУ). При цьому обов'язково вказується арабськими цифрами (від 1 до 12) номер календарного місяця та відповідний рік, в якому подано таку заяву.
«Довідкова» декларація також подається платниками ЄСВ відповідно до п.4 частини першої ст.4 Закону № 2464 з метою призначення пенсії/матеріального забезпечення, страхових виплат. При цьому обов'язково вказується арабськими цифрами (від 1 до 12) номер календарного місяця та відповідний рік, в якому подається декларація/в якому настав страховий випадок. Також зазначається три відмітки (типа декларації) одночасно – «Загальна», «Звітна» та «Довідково» («Загальна нова», «Звітна нова» та «Довідково»).

3. До декларації додано новий додаток 2 «Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску», який суттєво нагадує Звіт з ЄСВ (форму № Д5) та повторює (з певними особливостями) додаток 1 до Податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця, який розглянуто вище.
Зазначимо лише, що цей додаток подається виключно фізичними особами – підприємцями (платниками єдиного податку четвертої групи), які створили фермерське господарство відповідно до Закону № 973 та які, є платниками ЄСВ відповідно до п.4 частини першої ст.4 Закону № 2464. Юридичні особи – платники єдиного податку четвертої групи – додаток 2 не подають.
Щодо розрахункової частини (таблиці) декларації для юридичних осіб, то вона практично не змінилася. Мабуть головною новиною є наявність рядка 11 «Сума податкового зобов'язання у розмірі 25 відсотків річної суми податку відповідно до підпункту 298.8.7 пункту 298.8 статті 298 глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України». Відповідно до зазначеної норми ПКУ єдиний податок сплачується платниками четвертої групи у зв'язку з переходом до іншої групи або відмовою від спрощеної системи оподаткування взагалі.
Як і раніше юридичні особи подають декларацію разом із Розрахунком частки сільськогосподарського товаровиробництва, який є невід'ємною частиною декларації.

Наказ № 752 набрав чинності 1 січня 2021 року (п.4 Наказу № 752).
Залишились запитання?
Залиште контактні дані і ми зв'яжемось з Вами найближчим часом
Як до Ваc звертатись?
Ваша електронна адреса
Ваш телефон
Завантаження файлів
Можливо завантажити до 10 файлів
Коментарі
*Натискаючи на кнопку "Надіслати" Ви погоджуєтесь з політикою конфіденційності та обробки персональних даних