Верховна Рада України прийняла Закон України про підтримку суб'єктів господарювання та застрахованих осіб на період карантину та внесла «карантинні» зміни в законодавчі акти
Закон України від 04.12.2020 р № 1071-IX «Про соціальну підтримку застрахованих осіб і суб'єктів господарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, введених з метою запобігання поширенню на території України на гострі респіраторні хвороби COVID-19, викликаної коронавірусів SARS-CoV-2 »
Коментар
Верховна Рада України прийняла Закон України від 04.12.2020 р. № 1071-IX «Про соціальну підтримку страхування особи та суб'єктів господарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, введених з метою запобігання розповсюдженню на територіях України конструкції респіраторної хвороби COVID-19, визванної коронавірусом SARS-CoV-2» (Закон № 1071) і внесла «карантинні» зміни в деякі законодавчі акти.
Вже згадана соціальна підтримка полягає у виплаті:
  • одноразової (разової) матеріальної допомоги застрахованим особам;
  • одноразової (разової) матеріальної допомоги суб'єктам господарювання;
  • одноразової (разової) компенсації суб'єктам господарювання.

1. Одноразова матеріальна допомога застрахованим особам
Відповідно до частини другої ст.1 Закону № 1071 ця виплата здійснюється:
  • найманим працівникам суб'єктів господарювання, робота яких тимчасово зупинена внаслідок введення обмежувальних заходів з метою компенсації втрати частини зарплати;
  • фізичним особам - підприємцям, діяльність яких тимчасово зупинена внаслідок введення обмежувальних заходів з метою компенсації втрати частини доходу.
При цьому відповідно до ст.2 Закону № 1071 і у суб'єкта господарювання, у якого застрахована особа є найманим працівником, і у фізичної особи - підприємця основний вид економічної діяльності повинен бути вказаний першим у відомостях з ЄДР станом на 31 жовтня 2020 року і відповідати зазначеним в Переліку № 1236.
Розмір одноразової матеріальної допомоги становить 8 тис. Грн.
Одноразова матеріальна допомога не надається найманим працівникам:
  • працюючим на дату звернення у суб'єкта господарювання, який не який нарахував ЄСВ за III квартал 2020 року;
  • працюючим у суб'єкта господарювання за сумісництвом;
  • середня зарплата яких перевищує 30 тис. грн. в місяць і ін.
Одноразова матеріальна допомога не надається фізичним особам - підприємцям:
  • державна реєстрація яких на дату набрання чинності Законом № 1071 становить менше трьох місяців;
  • які на дату набрання чинності Законом № 1071 сплатили в 2020 році ЄСВ за себе менше, ніж за три місяці;
  • які є найманими працівниками і фізичними особами - підприємцями одночасно і ін.
Виплата одноразової матеріальної допомоги здійснюється на підставі заяви застрахованої особи, що подається ним в електронній формі з використанням Єдиного державного веб-порталу електронних послуг (https://diia.gov.ua/). У такій заяві зазначаються П.І.Б., дата народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (при наявності) та номер паспорта, адреса місця проживання, номер банківського рахунку для зарахування виплат та інші відомості.
Порядок звернення та надання у 2020 році одноразової матеріальної допомоги застрахованим особам, які можуть втратити доходи в разі повної заборони сфери їх діяльності внаслідок посилення обмежувальних протиепідемічних заходів, введених з метою запобігання поширенню на території України на гострі респіраторні хвороби COVID-19, викликаної коронавірусів SARS-CoV -2, затверджений постановою КМУ від 09.12.2020 р № 1233.
2. Одноразова матеріальна допомога суб'єктам господарювання
Даний вид допомоги надається суб'єктам господарювання для здійснення разової виплати найманим працівникам в період здійснення обмежувальних заходів (частина друга ст.1 Закону № 1071).
Відповідно до ст.3 Закону № 1071 на одноразову матеріальну допомогу можуть претендувати юридичні особи, які на дату набрання чинності Законом № 1071 вимушено скоротили або можуть скоротити передбачену законодавством тривалість робочого часу працівників, в тому числі з-за простою після впровадження обмежувальних заходів .
Розмір одноразової матеріальної допомоги визначається пропорційно робочому часу працівника (вже скороченим або планованому до скорочення), в тому числі з-за простою, і не може перевищувати 8 тис. Грн. на одного працівника.
Одноразова матеріальна допомога не надається за найманих працівників:
  • за яких роботодавець не сплатив ЄСВ за всі місяці III кварталу 2020 року;
  • працюючих у роботодавця за сумісництвом.
Одноразова матеріальна допомога не надається суб'єктам господарювання (юридичним особам):
  • період з дати державної реєстрації яких до набрання чинності Законом № 1071 становить менше трьох місяців;
  • які на дату набрання чинності Законом № 1071 отримують допомогу по частковому безробіттю та / або допомогу по частковому безробіттю на період карантину відповідно до Закону № 5067;
  • діяльність яких на дату набрання чинності Законом № 1071 за даними ЄДР припинена або перебуває в стані припинення, або банкрутства.
Для отримання допомоги юридична особа подає до територіального органу Державної служби зайнятості за місцем свого знаходження заяву та відомості за формою, затвердженою КМУ, в тому числі в електронній формі через Єдиний державний веб-портал електронних послуг (https://diia.gov.ua/ ) в терміни, встановлені КМУ.
Також встановлено, що невикористана сума одноразової матеріальної допомоги повертається суб'єктом господарювання територіального органу Державної служби зайнятості, в порядку, встановленому КМУ.
Порядок надання одноразової матеріальної допомоги суб'єктам господарювання, розрахунку її розміру, стягнення, повернення невикористаної її суми затверджений постановою КМУ від 09.12.2020 р № 1231.
3. Одноразова компенсація суб'єктам господарювання
Дана виплата здійснюється юридичним особам з метою відшкодування витрат, понесених ними на сплату ЄСВ (частина друга ст.1 Закону № 1071).
Відповідно до ст.4 Закону № 1071 суб'єкти господарювання мають право на отримання компенсації, в разі якщо на 31 жовтня 2020 року їхня основний вид економічної діяльності ставився до Переліку видів діяльності, що підпадають під обмеження.
Для отримання компенсації суб'єкт господарювання повинен подати в електронному вигляді заяву в орган ДПСУ за місцем обліку як платника ЄСВ.
Розрахунок суми компенсації здійснюється шляхом ділення суми ЄСВ, сплаченої за 10 місяців, що передували вступу в силу Закону № 1071, на 10.
Якщо на дату набрання чинності Законом № 1071 у суб'єкта господарювання є заборгованість зі сплати ЄСВ, то компенсація йому не надається.
Порядок надання одноразової компенсації суб'єктам господарювання і Порядок формування та ведення реєстру одержувачів одноразової компенсації суб'єктам господарювання затверджені постановою КМУ від 09.12.2020 р № 1234.
Залишились запитання?
Залиште контактні дані і ми зв'яжемось з Вами найближчим часом
Як до Ваc звертатись?
Ваша електронна адреса
Ваш телефон
Завантаження файлів
Можливо завантажити до 10 файлів
Коментарі
*Натискаючи на кнопку "Надіслати" Ви погоджуєтесь з політикою конфіденційності та обробки персональних даних