Автоматизація бізнесу > >
Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про управління відходами»

Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про управління відходами»

Закон України від 20.06.2022 р. № 2320-IX «Про управління відходами»
Верховна Рада України ухвалила Закон України від 20.06.2022 р. № 2320-IX «Про управління відходами» (Закон № 2320), у додатках до якого наведено:
 • Перелік операцій з видалення відходів (додаток 1);
 • Перелік операцій з відновлення відходів (додаток 2);
 • Перелік властивостей, що роблять відходи небезпечними (додаток 3).
Закон України від 05.03.98 р. № 187/98-ВР «Про відходи» (Закон № 187) визнано таким, що втратив чинність.
Закон № 2320 регулює відносини, пов'язані із запобіганням утворенню та з управлінням відходами, що утворюються в Україні, а також з управлінням відходами, що перевозяться через територію України, вивозяться за її межі та ввозяться в Україну з метою відновлення, у тому числі рециклінгу (частина перша ст.2 Закону № 2320).
Регулювання відносин, пов'язаних з управлінням відходами, що містять метали чи їх сплави, вироби з металу, здійснюється згідно з Законом № 2320 з урахуванням особливостей, визначених Законом № 619.
Дія Закону № 2320 не поширюється на:
 • газоподібні речовини, у тому числі невловлювані, що викидаються безпосередньо в атмосферне повітря;
 • радіоактивні відходи;
 • вибухові речовини військового та цивільного призначення, виведені з експлуатації;
 • незабруднений ґрунт та інші природні матеріали, видобуті під час проведення будівельних робіт, за умови що такі матеріали використані у будівництві у своєму природному (первісному) стані на місцевості, в якій їх було добуто;
 • побічні продукти тваринного походження, не призначені для споживання людиною, обіг яких регулюється Законом № 287, крім тих, до яких застосовуються операції спалювання, захоронення або які використовуються для біогазу та компосту;
 • речовини, призначені для використання як кормові матеріали відповідно до Закону № 2264, які не є побічними продуктами тваринного походження, не призначені для споживання людиною;
 • стічні та дренажні води.
У частини першій ст.1 Закону № 2320 наведено визначення термінів, яких немає в Законі № 187, зокрема, «біовідходи», «великогабаритні відходи», «відходи будівництва та знесення», «відходи харчових продуктів», «інертні відходи», «медичні відходи» та інші.

Відповідно до ст.7 Закону № 2320 відходи поділяються на два класи:
 • небезпечні відходи;
 • відходи, що не є небезпечними.
Класифікація відходів здійснюється відповідно до Національного переліку відходів і Порядку класифікації відходів з урахуванням Переліку властивостей, що роблять відходи небезпечними (додаток 3). І Національний перелік відходів, і Порядок класифікації відходів затверджуються КМУ.

Зміна класу небезпечних відходів не повинна досягатися шляхом розбавлення або змішування відходів для зниження початкової концентрації небезпечних речовин до рівня, що є нижчим за порогові значення, для визначення відходів небезпечними.

Законом, що коментується, також встановлено суб'єктів у сфері управління відходами, їх права та обов'язки (розділ ІІ), повноваження органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування у сфері запобігання утворенню та управління відходами (розділ ІІІ), спеціальні норми щодо небезпечних відходів (розділ IV), а також щодо побутових відходів (розділ V), вимоги до спалювання, сумісного спалювання та захоронення відходів (розділ VI), загальні правила ліцензійної, дозвільної системи та інформаційного забезпечення у сфері управління відходами (розділ VIІ), відповідальність за порушення законодавства у сфері управління відходами (розділ ІХ) та ін.

Також Законом 2320 внесено зміни до низки законодавчих актів, зокрема, до:
 • Закону України від 25.06.91 р. № 1264-XII «Про охорону навколишнього природного середовища»;
 • Закону України від 06.09.2005 р. № 2807-IV «Про благоустрій населених пунктів»;
 • Закону України від 22.12.2006 р. № 525-V «Про комплексну реконструкцію кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду».
Закон № 2320 набирає чинності через 12 місяців з дня його офіційного опублікування – 9 липня 2023 року, крім п.1 частини третьої ст.10 «Розширена відповідальність виробника» цього Закону, який набирає чинності через 7 років після встановлення законом розширеної відповідальності виробника щодо відходів, які утворилися внаслідок споживання/використання певної продукції, та ст.40 «Загальні вимоги до захоронення відходів» цього Закону (в частині фінансової гарантії), яка набирає чинності одночасно з набранням чинності закону щодо фінансової гарантії (п.1 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2320).
Close
Месенджери
Telegram
WhatsApp
Viber
Messenger
Skype
Mail
Phone
Залишились запитання?
Залиште контактні дані і ми зв'яжемось з Вами найближчим часом
Як до Ваc звертатись?
Ваша електронна адреса
Ваш телефон
Завантаження файлів
Можливо завантажити до 10 файлів
Коментарі
*Натискаючи на кнопку "Надіслати" Ви погоджуєтесь з політикою конфіденційності та обробки персональних даних

Підпишіться на наші сповіщення, тоді Ви не пропустите важливі новини, корисні статті та вигідні акції
Виберіть розсилку
Зворотній зв’язок
Зателефонуйте нам
за номером
+38 (0412) 44-64-32
або
скористайтесь послугою
“зворотній дзвінок”
Зворотний дзвінок
Зв’яжіться з нами