Мінфін України наказом від 13.05.2021 р. № 261 (Наказ № 261) затвердив:
- Типову форму, за якою здійснюється облік доходів і витрат фізичними особами – підприємцями і фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність (Типова форма), у додатку до якої наведено таблицю «Облік амортизаційних відрахувань основних засобів (ОЗ) та нематеріальних активів (НА)»;
- Порядок ведення типової форми, за якою здійснюється облік доходів і витрат фізичними особами – підприємцями і фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність (Порядок № 261).
Наказ Міндоходів України від 16.09.2013 р. № 481 «Про затвердження форми Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи – підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та Порядку її ведення» визнано таким, що втратив чинність.
Видання Наказу №261 пов'язане з набранням чинності Законом № 786, яким було внесено відповідні зміни до ПКУ щодо ведення обліку фізичними особами – підприємцями і фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність.
Насамперед наголошуємо, що у Порядку № 261
відсутні вимоги щодо обов'язку фізичних осіб – підприємців і фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, щодо шнурування та реєстрації Типової форми у відповідному органі ДПС.
Також звертаємо увагу на наступні зміни.
1.
Записи у Типовій формі здійснюються на підставі первинних документів за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід/понесено витрати. Облік доходів і витрат ведеться в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі засобами ЕК у порядку, встановленому законодавством.
У разі ведення обліку доходів і витрат в електронному вигляді самозайнята особа зобов'язана вести таку форму у форматі EXCEL, крім випадку ведення обліку доходів і витрат в електронній формі засобами ЕК.
У разі ведення обліку доходів і витрат в електронній формі засобами ЕК самозайнята особа зобов'язана отримати кваліфікований сертифікат відкритого ключа, сформований кваліфікованим надавачем електронних довірчих послуг, включених до системи подання податкових документів в електронному вигляді. Після отримання самозайнятою особою кваліфікованого сертифіката відкритого ключа така особа здійснює операції з ведення обліку доходів і витрат відповідно до ПКУ безкоштовно (розділ І Порядку № 261).
2.
У Типовій формі з'явилися графи, яких не було у формі Книзі обліку, а саме:
- «витрати зі сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, платежів, за одержання ліцензій, дозволів»;
- «амортизаційні відрахування».
Відповідні витрати відображаються у зазначених графах Типової форми, якщо вони пов'язані з господарською діяльністю ФОП або з провадженням незалежної професійної діяльності, та які документально підтверджено.
3.
У таблиці «Облік амортизаційних відрахувань основних засобів (ОЗ) та нематеріальних активів (НА)», ведеться відповідний облік окремо за кожним об'єктом основних засобів чи нематеріальних активів.
Підсумкове значення графи 11 «амортизаційні відрахування (гр. 9 * кількість місяців корисного використання (експлуатації) у звітному періоді)» цієї таблиці переноситься до графи 10 «амортизаційні відрахування» Типової форми.
Таблиця заповнюється за бажанням платника, тобто є необов'язковою для заповнення.
4.
У разі ведення обліку доходів і витрат в електронному вигляді самозайнята особа зобов'язана на вимогу органу ДПС надати засвідчену належним чином копію такого обліку в паперовому вигляді у порядку, встановленому податковим законодавством (п.5 розділу ІІ Порядку № 261).
5. Типова форма зберігається у самозайнятої особи протягом 3 років після закінчення звітного періоду, у якому здійснено останній запис. Дані обліку доходів і витрат заповнюються з наростаючим підсумком у гривнях з копійками та використовуються для заповнення річної податкової декларації про майновий стан і доходи (п.3-4 розділу ІІ Порядку № 261).
Наказ № 261 набрав чинності з дня його офіційного опублікування – 16 липня 2021 року (п.4 Наказу № 261).