1. Встановлено, що дія Порядку № 100 поширюється не тільки на підприємства, установи та організації, а й
на фізичних осіб - підприємців та фізичних осіб, які в рамках трудових відносин використовують працю найманих працівників (внесено зміни до п.2 постанови КМУ від 08.02 .95 р № 100).
Відповідні зміни внесені і в норми самого Порядку № 100.
2. Згідно зі змінами, внесеними до п.1 Порядку № 100, обчислення середньої зарплати згідно з вимогами цього Порядку здійснюється при наданні
всіх видів відпусток, передбачених законодавством (крім відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами). Раніше цією нормою передбачалося обчислення середньої заробітної плати при наданні щорічної відпустки, додаткових відпусток у зв'язку з навчанням, додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, творчих відпусток.
3. Новою редакцією п.2 Порядку № 100 встановлено, зокрема, наступне:
- якщо працівник прийнятий (оформлений) на роботу не з першого числа місяця, але дата прийому на роботу є першим робочим днем місяця, то цей місяць враховується в розрахунковому періоді як повний місяць;
- час, не відпрацьований за «інші поважні причини», не виключається з розрахункового періоду. Тепер з розрахункового періоду виключається тільки час, протягом якого працівник відповідно до законодавства не працював і за ним не зберігався заробіток або зберігався частково.
4. Новою редакцією п.3 Порядку № 100 встановлено, зокрема, наступне:
- при обчисленні середньої зарплати враховуються всі суми нарахованої зарплати відповідно до законодавства та умов трудового договору, крім виплат, визначених у п.4 Порядку № 100;
- суми нарахованої зарплати враховуються в тому місяці, за який вони нараховані і в розмірах, в яких вони нараховані, без виключення сум відрахування на податки, стягнення аліментів тощо, за винятком відрахувань із зарплати осіб, засуджених за вироком суду до виправних робіт без позбавлення волі.
Крім того, зазначеною нормою в
становлено абсолютно новий порядок включення до середнього заробітку премій та інших виплат, що виплачуються за два місяці і більш тривалий період (наприклад, премія за підсумками роботи за квартал, рік).
Такі премії включаються до середньої зарплати шляхом додавання до заробітку кожного місяця розрахункового періоду частині, що відповідає кількості відпрацьованих робочих днів періоду (місяців), за які такі премії нараховані. Така частина визначається за формулою:
Ч = (Сп ÷ Кр.дн.п.) × Кр.дн.м., де:
Ч - частина, яка додається до середньої зарплати кожного місяця в розрахунковому періоді;
Сп - загальна сума премії;
Кр.дн.п. - кількість відпрацьованих робочих днів у періоді, за який нараховані премії;
Кр.дн.м. - кількість відпрацьованих робочих днів кожного місяця, що відноситься до розрахункового періоду.
5. Уточнено перелік виплат, які не враховуються при розрахунку середньої зарплати, наведений в п.4 Порядку № 100. Зокрема, в нього включена зарплата, нарахована за час роботи у виборчих комісіях, комісіях всеукраїнського референдуму.
6. Якщо в розрахунковому періоді працівник не мав заробітної плати, як і раніше, розрахунок середньої заробітної плати здійснюється виходячи з установлених йому в трудовому договорі тарифної ставки, посадового (місячного) окладу.
Однак тепер визначено, що якщо розмір посадового окладу менше розміру мінімальної зарплати, середня зарплата розраховується виходячи з розміру мінімальної зарплати, встановленої на час розрахунку. При цьому враховується зайнятість працівника, тобто якщо працівнику встановлено неповний робочий час, то розрахунок здійснюється пропорційно його зайнятості.
7. Виключений п.10 Порядку № 100, згідно з яким здійснювалося коригування середньої зарплати в разі підвищення на підприємстві посадових окладів в розрахунковому періоді.
Постанова № 1213 набула чинності з дня його офіційного опублікування - 12 січень 2020 року.